Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli

Zdrowie i Profilaktyka

30 października 2023

Szacowany czas czytania: 3 minuty

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (dawniej określane jako kaszel kenelowy) jest to zakaźna i zaraźliwa choroba, atakująca psy w różnym wieku. 

Najczęściej pojawia się w większych skupiskach zwierząt (schroniska, hotele dla psów, wystawy). Choć mogą na nią zapadać także psy domowe. Częściej występuje w okresie jesienno-zimowym.

Przyczyna

Choroba wywołana jest najczęściej kombinacją wirusów oraz bakterii- m.in. Bordetella bronchiseptica.

Przyczyna zakaźnego zapalenia tchawicy i oskrzeli

Objawy

Psy mogą zarażać się od siebie nawzajem podczas bezpośredniego kontaktu. U zwierząt w dobrej kondycji przebieg choroby może być łagodny, często bez wyraźnych objawów. U zwierząt osłabionych, zarobaczonych oraz zestresowanych, przebieg choroby może być ciężki, czasem nawracający. W przypadku komplikacji może dochodzić do zapalenia płuc, które może stać się bezpośrednią przyczyną śmierci.

Objawem choroby jest sporadyczny, potem napadowy, bardzo męczący kaszel, utrzymujący się nawet do dwóch tygodni. Psy mają zazwyczaj zachowany apetyt. U niektórych zwierząt po ataku kaszlu mogą pojawić się wymioty. Zauważyć można także połykanie wydzieliny. Ataki kaszlu występują też przy karmieniu lub po wyprowadzeniu zwierząt na spacer (zmiana temperatury otoczenia, ucisk obroży na krtań i tchawicę). Jeśli zauważymy takie objawy u naszego psa, udajmy się z nim do lekarza weterynarii. Zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie i właściwe leczenia daje dużo większe szanse na szybszy powrót do zdrowia.

Leczenie

Wskazane jest trzymanie psów w suchych i często wietrzonych pomieszczeniach. Lekarz weterynarii dobierze odpowiednie leczenie w postaci preparatów podnoszących odporność, leków wykrztuśnych, przeciwkaszlowych, rozszerzających oskrzela czy antybiotyków. Należy pamiętać o stałym dostępie do świeżej wody pitnej o odpowiedniej temperaturze.

Leczenie

Profilaktyka

W profilaktyce stosowane są różnego rodzaju szczepionki przeciwko nosówce, parainfluenzie psów i Bordetelli. Wskazane jest przeprowadzenie szczepień ochronnych u wszystkich psów latem lub wczesną jesienią, przed nadejściem chłodów. Poza tym psy powinny być szczepione przynajmniej na 3 tygodnie przed planowanym terminem wystawy lub dołączeniem do grupy na szkoleniu. Szczepienia powinny być powtarzane co roku.

POLECANE ARTYKUŁY